Prodlužujeme možnost výměny či vrácení až do 31.1.2022 na veškeré objednávky!

Výhody bambusového spodního prádla a péče o něj

Pokud ještě neznáte oblečení a spodní prádlo z bambusové látky, zbystřete. Sepsali jsme pro vás benefity tohoto stále populárnějšího přírodního materiálu. Dozvíte se, jak o oblečení z bambusu pečovat a jak ho prát, aby vám dlouho sloužilo. Pro bambus máme slabost a jeho vlastnosti jsme si velmi oblíbili, proto šijeme bambusové kalhotky hned v několika střizích a barvách. Jestli váháte, zda si je pořídit, pusťte se do čtení.

Proč nosit bambusové spodní prádlo?

Nejprve musíme vyzdvihnout příjemnou strukturu bambusové viskózy. Na dotek je velmi jemná, připomíná hedvábí či kašmír. V tomto ohledu rozhodně vítězí nad bavlnou. Oblečení se pěkně přizpůsobí tělu a nejednou jsme slyšeli, že kalhotky z bambusu jsou jako druhá kůže. Při nošení o nich téměř nevíte. Bambus se trvanlivostí a odolností blíží umělým tkaninám, ačkoli jde o přírodní materiál. Při správné péči vám vydrží roky!

A nyní k funkčním vlastnostem. Bambusová látka dobře vstřebává vlhkost. Vlákno nasaje a odpaří pot způsobem, kdy pokožku nevysuší, ale nadbytek potu spolehlivě odvede. Přitom jde o vysoce prodyšný materiál, který umožňuje pokožce volně dýchat. Oblečení tak odolává vůči zápachu i při dlouhodobém nošení. Tyto benefity nejvíce oceníte u sportovního oblečení, pyžam, nebo právě u spodního prádla. Kalhotky z bambusu často doporučují lékaři při gynekologických obtížích nebo po porodu.

Pří nošení si zamilujete také termoizolační vlastnosti bambusového vlákna. V létě příjemně chladí a v zimě naopak udržuje teplo. V chladném počasí vás ochrání před nastydnutím v oblasti zad a ledvin, obzvlášť, když si pořídíte kalhotky s vysokým pasem

DSC06330 kopieNaše bambusové kalhotky v pastelově v růžové barvě

Využití bambusu a jeho ekologická stopa

Bambus je v textilním průmyslu poměrně novým materiálem, používá se teprve od začátku 20. století. Veškerý bambus, ze kterého se v současnosti šijí oděvy, pochází z Číny. Pěstuje se zejména v provincii Kuej-čou. Přesto jde o udržitelný materiál budoucnosti, jelikož je velmi rychle obnovitelný.

Bambus patří k nejrychleji rostoucím rostlinám na světě. Každý den vyroste o desítky cm, až jeden celý metr. Díky rychlému obnovování není potřeba rozšiřovat zemědělské plochy a ničit lesy, které jsou domovem pro místní flóru a faunu. Surový bambus obsahuje složku Bamboo Kun, která pomáhá rostlině v ochraně proti nemocem a škůdcům. Na bambusových farmách se tak nemusí používat pesticidy a nezamořuje se voda ani půda v oblasti, kde se bambus pěstuje. Existuje několik tisíc druhů bambusů. Pro výrobu textilu se využívá typ, který neslouží jako potrava chráněných druhů zvířat, např. pandy velké.

Jak prát bambusové spodní prádlo?

Aby vám spodní prádlo co nejdéle vydrželo, neztratilo barvu, tvar a benefity bambusové látky, je potřeba dodržovat několik základních doporučení. 

  • Perte na 30-40 °C v pračce nebo ručně. V pračce zvolte šetrný program, například ruční praní nebo na vlnu. Při praní v ruce opatrně vyždímejte přebytečnou vodu tak, abyste nevytáhli látku. Pokud máte bambusové prádlo mokré například v batohu, nechejte ho ideálně samovolně uschnout a až poté vyperte.
  • Při praní nepoužívejte aviváž. Aviváž „zalepí“ dutá a strukturovaná vlákna, a tím znehodnotí termoizolační kvalitu, stejně jako odvod vlhkosti.
  • Oblečení z bambusu nesušte v sušičce. Ta může nenávratně poškodit bambusová vlákna a poničí tím kousek oblečení jak esteticky, tak funkčně. Prádlo sušte na slunném místě, nebo alespoň dobře větraném místě. Můžete ho nechat uschnout venku nebo na sušáku vevnitř. 
  • Nedoporučujeme prádlo bělit nebo chemicky čistit.
  • Dávejte si pozor na suché zipy, které mohou jemné bambusové vlákno zatrhnout. 

Když se budete řídit těmito pokyny, bambusové spodní prádlo se vám odmění dlouhou životností, bude vypadat stále jako nové a zachová si funkční vlastnosti. Tím šetříte jak peníze, tak životní prostředí, protože nebudete potřebovat stále nové oblečení.