Udržitelné Vánoce: tipy na dárky a jak je zabalit

Vánoce si málokdo z nás umí představit bez dárků. My se na ně letos podíváme trochu jinak. S dárky totiž kromě radosti souvisí několik problémů, kvůli kterým často neprospívají životnímu prostředí. V článku se dozvíte, jak k Vánocům přistoupit ekologičtěji. Tipy můžete vyzkoušet ještě letos!


Darujte a dostávejte smysluplné dárky

Proč nejdou Vánoce a udržitelnost většinou moc dobře dohromady? Prvním problémem jsou obaly a následný odpad. Dále se stává, že se při výběru dárků netrefíme do noty obdarovaného nebo naopak dostaneme nevhodný dárek. Kromě toho nakupujeme i pro sebe, slevám se přece nedá odolat! A tak se nám v košíku mohou objevit produkty, které ve skutečnosti ani nepotřebujeme. Výsledkem toho všeho jsou kontejnery přeplněné odpadem z obalů a nevyužité věci, které se válí na dně skříně, na půdě nebo ve sklepě a nechceme je vyhodit nebo prodat – byl to přece dárek! Pojďme se podívat, jak tomu předejít.

Bambusové pyžamo Mioora ušité v Česku


Řekněte, co si přejete

Jeden snadný krok zabrání rozpačitým úsměvům nad dárkem, který se moc nepovedl – vraťte se do dětství a napište dopis Ježíškovi! Řekněte svým blízkým, co byste rádi našli pod stromečkem. Naznačování často nefunguje, proto buďte konkrétní. Ušetříte si zbytečné nepochopení, navíc ostatním ušetříte starosti s vybíráním dárku.

Pro sestavení wishlistu existuje řada aplikací, do seznamu můžete přidat obrázky nebo odkazy na produkty. Když to samé udělají všichni, na Štědrý den si rozbalíte skvělé dárky, a k tomu se zbavíte předvánočního stresu.


Kvalitní produkty, které neškodí zdraví ani přírodě

Pokud chcete vybírat dárky s ohledem na udržitelnost, jako první vás pravděpodobně napadnou produkty související přímo s ekologií – například látková taška, znovupoužitelný kelímek na kávu, sáčky na ovoce a zeleninu nebo pratelné odličovací tamponky. To vše jsou skvělé tipy!

V případě, že obdarovaný tyto věci má (anebo víte, že o ně nemá zájem – vždy respektujte názor ostatních), nad udržitelností se můžete zamyslet z jiného úhlu pohledu:

  • darovaná věc je kvalitní (vydrží několik let),
  • obdarovaný ji opravdu chce/využije (jak jsme popsali v předchozí kapitole).

Hledáte inspiraci? Na letošní Vánoce jsme připravili dárkové balíčky našich produktů. Věříme, že lokálně ušité spodní a noční prádlo z přírodního bambusu potěší, zároveň jde o praktický dárek – kvalitní kousky oblečení se v šatníku rozhodně neztratí.

Dárkový balíček českého spodního prádla z bambusu


Rádi vám doporučíme také naše oblíbené české tvůrce. <3

  • Vontree Candle. Přírodní sójové svíčky v nádherném balení s vánočními a dalšími motivy. Vyrábí je Eva, žena se silným životním příběhem. Prozkoumejte její e-shop nebo Instagram @vontree_candle.
  • Štumbyna. Jana nabízí roztomilé dřevěné talířky pro děti, látková pexesa, adventní kalendáře, pytlíky na zeleninu a jiné drobnosti pro radost. Mrkněte na e-shop a Instagram @stumbyna.
  • Radosti z lesa. Svíčky, buclaté hrnečky, deky a další lesní maličkosti z dílny šikovné Denisy, která miluje přírodu. Pokud vy taky, na jejím e-shopu a Instagramu @radosti_z_lesa si přijdete na své.
  • Jemnosti. Nikola šije půvabné autorské laňky a panenky a každý kousek obléká do originálních oblečků. Pokochejte se tou krásou a objednejte si svou Jemnost na Instagramu @jemnosti.
  • Dědova dílna. Kuba a Bětka tvoří fotoalba, zápisníky a diáře se zdobenými dřevěnými deskami. Pořiďte si dřevěnou radost na e-shopu nebo se si alespoň prohlédněte úžasné fotky na Instagramu @dedovadilna.

vontree_jemnosti

dedova_dilna


Nevíte si rady? Věnujte poukaz, jídlo nebo zážitek

Nejste si jisti, co pod stromečkem udělá radost? Nelamte si s tím hlavu a darujte poukaz na nákup. Obdarovaný si sám nejlépe vybere, co mu sedí a co se mu líbí, a vy tak neriskujete šlápnutí vedle. Stejně dobře fungují také zážitky nebo jídlo – ideální řešení, pokud se chcete vyhnout hromadění věcí. Společné wellness, večeře v oblíbené restauraci nebo kurz jógy… když člověka znáte, snadno odhadnete, co ho potěší.


Jak ekologicky zabalit vánoční dárky?

Kromě samotných dárků pod stromečkem najdeme spoustu obalů. Pěkné balení k vánoční atmosféře zkrátka patří, ale i v této oblasti můžete něco změnit a udělat vstřícnější krok k životnímu prostředí. Máme pro vás 3 tipy!

  • Recyklujte. Použijte balicí papír z minulého roku nebo jiný obal, který jste si během roku schovali (např. přírodní papír či krabičku). Dostáváte dárky v taštičkách? Nevyhazujte je po prvním použití, tašky parádně slouží i opakovaně. Moc hezky vypadají také dárky zabalené v novinách. Jmenovky vyrobte z použité kartonové krabice nebo z nepotřebných zbytků papíru.
  • Vyzkoušejte balení do látky. Znáte japonskou techniku furoshiki? Dárky zabalíte do šátku, a tak je i samotný obal zároveň dárkem. A nevznikne žádný odpad!
  • Zdobte přírodními materiály. Nekupujte plastové ozdoby. Projděte se lesem a posbírejte ze země větvičky a šišky nebo usušte pomeranče nebo květy. Tím vším dokážete originálně ozdobit dárek.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení